Poznajcie doktora Sebastiana Grzyba, który na co dzień pracuje na Oddziale Neurochirurgii w naszym Szpitalu. Doktor Sebastian Grzyb postanowił zmienić Oddział Neurochirurgii na Etiopie. Wszystko po to by nieść pomoc mieszkańcom objętego wojną Państwa.
Neurochirurg doktor Sebastian Grzyb już po raz drugi brał udział w misji medycznej Polish Medical Team – Helping Hand. Razem z innymi lekarzami z województwa kujawsko-pomorskiego pomagał ofiarom wojny domowej. Specjaliści działali w dwóch szpitalach w stolicy Etiopii Addis Abebie.
Od lewej
Patryk Kądziela, dr n. med. Sebastian Grzyb, Radosław Rafałko, dr n. med. Zygmunt Siedlecki, Leszek Główczewski, lekarz Kajetan Hadzik, lekarz Paweł Stawicki
W dolnym rzędzie: mrg Izabela Zalewska, mgr Katarzyna Dzwonkowska
Lekarze z regionu wrócili z misji medycznej w Afryce, gdzie zupełnie bezinteresownie, ratowali ludzkie życie i zdrowie. Pobyt w Etiopii trwał dziesięć dni, w tym czasie zespół zdążył przeprowadzić kilkadziesiąt operacji, często niezwykle skomplikowanych, z uwagi na urazy powstałe w wyniku działań wojennych w tym kraju.
Doktor Sebastian Grzyb zastosował u chorych z urazami kręgosłupa nowoczesne techniki operacyjne, polegające na małoinwazyjnej stabilizacji złamań kręgosłupa. Metoda ta nie była wcześniej sosowana w Etiopii z przyczyn ekonomicznych.
To w sumie kilkadziesiąt operacji w bardzo trudnych warunkach – przy ciągle wyłączającym się prądzie i gasnących lampach operacyjnych. To byli często pacjenci z ranami postrzałowymi.
Etiopia to kraj pogrążony w głodzie, w którym trwa wojna domowa. Każda dodatkowa pomoc w postaci opieki medycznej jest na wagę złota. Polska kadra pracowała w stolicy kraju, Addis Abbebie, w dwóch szpitalach.
„Polish Medical Team – Helping Hand” to inicjatywa wieloośrodkowa i wielospecjalistyczna. Stąd do Etiopii polecieli: neurochirurdzy, ortopedzi, urolodzy, okuliści oraz neurolodzy ze szpitali w Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku, Łodzi oraz innych placówek medycznych. W misji, oprócz lekarzy, uczestniczyli także instrumentariuszki, pielęgniarki oraz rehabilitanci.
Poza wykonywanymi zabiegami, polscy lekarze oraz pielęgniarki przeszkolili kadrę medyczną, która na co dzień pracuje w Etiopii.
Misja polskich medyków trwała dziesięć dni. Pomoc – jak wskazują – jest bezinteresowna, koszty podróży oraz pobytu opłacili sami i mają nadzieję, że wyjazdy do Etiopii aby pomagać staną się rutyną.
Wywiad z doktorem Sebastianem Grzybem na stronie Radia Gra (link poniżej)
https://gra.fm/lekarz-z-torunia-pomagal-w-etiopii-to-jest-zupelnie-inny-swiat.html