Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał prestiżowe, najwyższe wyróżnienie- Status Diamentowy (Diamond Status) od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej (ESO) za leczenie udarów mózgu w III kwartale 2022 roku.

Nagrodę na ręce Justyny Wileńskiej Dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu, oraz Kierownika Oddziału Neurologii i Leczenia Udarów doktora nauk medycznych Pana Marcina Rogoziewicza złożyła Pani Anna Kiełkowska – Konsultant Inicjatywy Angels.

W Toruńskim Szpitalu Miejskim w lipcu 2022 została wprowadzona tzw. „procedura udarowa”. Nie byłoby tego sukcesu  bez bardzo dobrej współpracy dyrekcji, SOR, Zakładu Radiologii, Laboratorium, Oddziału Neurologicznego i Leczenia Udarów oraz poszczególnych Konsultantów z innych oddziałów. Sprawna współpraca wspomnianych zespołów pozwoliła Toruńskiemu Szpitalowi Miejskiemu już na samym początku uzyskać wyniki predysponujące do nagrody najbardziej prestiżowej. Takie osiągnięcie jest tym bardziej cenne, że do tej pory żaden oddział udarowy w województwie kujawsko-pomorskim nie otrzymał tak wysokiego wyróżnienia. W III kwartale 2022 tylko 8 szpitali w Polsce uzyskało podobny wynik.
Najlepszym odzwierciedleniem tego sukcesu są liczby. Średni czas podania leku trombolitycznego od pojawienia się chorego z udarem w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu to około 26 minut. To znakomity wynik ponieważ w skali kraju za duży sukces powszechnie uważa się podanie leku w czasie pierwszych 45 minut.
Wszyscy dobrze wiemy, że czas w ratowaniu zdrowia i życia jest bardzo ważny. W przypadku udaru mózgu każda minuta jest na wagę złota. Jeśli tracimy czas to tracimy mózg.

Swoją obecnością na uroczystości zaszczycili między innymi:
Prezydent Miasta Torunia – Pan Paweł Gulewski,
Wojewódzki Konsultant w dziedzinie neurologii – doktor nauk medycznych Pan Sławomir Wawrzyniak.
Prezes Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej – Pan Wojciech Kaatz

W szpitalu bardzo ważna jest dobra koordynacja i współpraca osób z wielu obszarów dlatego też uhonorowano tych, bez których ten sukces nie byłby możliwy. Symboliczne nagrody z rąk Kierownika Oddziału Neurologii i Leczenia Udarów doktora nauk medycznych Pana Marcina Rogoziewicza oraz Pani Anny Kiełkowskiej Konsultanta Inicjatywy Angels odebrali:
– Kierownik Oddziału Neurochirurgii
– Kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego
– Kierownik Oddziału  Rehabilitacji Ogólnoustrojowej i Neurologicznej
– Kierownik Pracowni Rentgenodiagnostyki i Diagnostyki Obrazowej
– Dyrektor spółki Tomograf oraz Kierownik Pracowni Tomografii komputerowej
– Kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej

Inicjatywa Angels to organizacja non profit o zasięgu globalnym. Działa w porozumieniu z Europejską Organizacją Udarową na terenie Europy oraz ze Światową Organizacją Udaru Mózgu na terenie całego świata. Zadaniem wspomnianej organizacji jest propagowanie nowoczesnego i najbardziej korzystnego dla chorych leczenia udarów mózgu i stworzenie tzw. ścieżki udarowej zaczynając od świadomości społeczeństwa poprzez Zespoły Ratownictwa Medycznego aż do leczenia szpitalnego.

Inicjatywa Angels wymaga raportowania wszystkich leczonych w danym szpitalu przypadków udaru mózgu do rejestrów światowych (RES-Q w Brnie oraz SITS w Karolińska Instytut w Sztokholmie). Ma to za zadanie tzw. samokontroli prowadzonego leczenia oraz działań porównawczych.

Wyróżniamy 3 poziomy nagród:
-Status Złoty
-Status Platynowy
-Status Diamentowy

Wręczanie nagrody odbywa się w 3 etapach:

I etap – lokalny (wręczenie nagrody w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. M. Kopernika w Toruniu).
II etap – krajowy – (wręczenie nagrody podczas XXVIII Konferencji Sekcji Chorób Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego w Warszawie).
III etap – światowy – (wręczenie nagrody podczas spotkania Europejskiej Organizacji Udarowej w Monachium).

Specjalistyczny Szpital Miejski im. M. Kopernika w Toruniu podczas XXVIII Konferencji Sekcji Chorób Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, która odbyła się 2 grudnia w Warszawie reprezentował Kierownik Oddziału Neurologii i Leczenia Udarów doktor nauk medycznych Pan Marcin Rogoziewicz – koordynator procedury udarowej w toruńskim Szpitalu Miejskim. Oprócz odebrania nagrody ESO Diamond  Award doktor Marcin Rogoziewicz przedstawił wyjątkowe osiągnięcia w leczeniu pacjentów z udarem mózgu w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. M. Kopernika w Toruniu oraz wymienił się doświadczeniami w optymalizacji opieki udarowej z zaproszonymi ekspertami.

Podsumowując, przyznanie nagrody Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej należy uznać za ogromny sukces w leczeniu chorych z udarem mózgu. Sukces jest wynikiem połączonych sił i dobrej współpracy personelu z wielu komórek organizacyjnych szpitala. Serdecznie gratulujemy Personelowi nie tylko zdobycia tak prestiżowego wyróżnienia, ale przede wszystkim uratowania zdrowia i życia wielu pacjentom.

Skip to content