30 marca obchodzony jest Światowy Dzień Walki ze Szpiczakiem, który jest okazją do zwiększania świadomości społecznej nie tylko na temat samej choroby jaka jest szpiczak ale także podkreślenia roli szybkiej i właściwej diagnozy choroby. W tym dniu zwracamy również uwagę na problemy z jakimi borykają się pacjenci.
Szpiczak plazmocytowy jest nowotworem złośliwym układu krwiotwórczego.
Choroba charakteryzuje się postępującym rozprzestrzenianiem się zmienionych nowotworowo plazmocytów w szpiku kostnym i osłabienia struktury kości. Obok inwalidztwa związanego z uszkodzeniem kości, następstwem rozwoju choroby jest osłabienie czynności krwiotwórczej szpiku, uszkodzenie nerek i skłonność do zakażeń. Jest to choroba wieku starszego, wiek przy rozpoznaniu wynosi najczęściej około 70 lat. Co roku w Polsce szpiczak jest rozpoznawany u około 1500 osób.
Pragniemy przypomnieć, że przy Oddziale Hematologii i Transplantacji Szpiku Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu powstało Toruńskie Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy, którego celem jest prowadzenie diagnostyki i leczenia chorych na choroby nowotworowe krwi oraz stworzenie nowej jakości leczenia pacjentów chorujących na szpiczaka mnogiego poprzez kompleksowe podejście do tego złożonego nowotworu, na miarę XXI wieku.
Pacjenci z podejrzeniem szpiczaka plazmocytowego będą objęci diagnostyką i leczeniem w Poradni Hematologicznej lub w Oddziale Hematologii i Transplantacji Szpiku w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim, na podstawie skierowania od lekarzy POZ lub innych specjalistów.
Zachęcamy do kontaktu:
Sekretariat Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku
tel. (56) 61-00-411