W dniu 19 czerwca w CKK Jordanki w Toruniu odbyła się Gala Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Te najbardziej prestiżowe wyróżnienia przyznawane są za najwartościowsze dokonania w istotnych obszarach działalności publicznej i społecznej, profesjonalnej i biznesowej. Nagrody i wyróżnienia przyznano w 13 kategoriach. W kategorii: Ochrona zdrowia nagrody otrzymali: dr n. med. Małgorzata Całbecka, dr n. med. Grzegorz Charliński oraz mgr Aleksandra Urban (liderzy zespołów personelu medycznego) – za stworzenie Banku Macierzystych Komórek Krwiotwórczych i ośrodka przeszczepowego szpiku oraz pierwszy w Kujawsko-Pomorskiem autologiczny przeszczep szpiku.

Transplantacje komórek krwiotwórczych ratują życie pacjentom cierpiącym na nowotwory szpiku i układu chłonnego, w tym białaczki. Przeszczep autologiczny, czyli taki, w którym chory jest zarówno dawcą, jak i biorcą, jest szansą na wyzdrowienie dla osób po 60. roku życia oraz tych, które nie kwalifikują się do przeszczepów ze względu na brak odpowiedniego dawcy. Toruński szpital, jako jedyny w regionie, otrzymał w ubiegłym roku zgodę (na pięć lat) ministra zdrowia na pobieranie i autologiczne przeszczepianie komórek krwiotwórczych szpiku i krwi obwodowej. Pierwszą tego rodzaju procedurę przeprowadzono w pierwszym kwartale tego roku.

Kategoria: Ochrona zdrowia – od lewej: dr hab. Maciej Słupski oraz dr n. med. Małgorzata Całbecka, dr n. med. Grzegorz Charliński, Aleksandra Urban (liderzy zespołów personelu medycznego Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. M. Kopernika w Toruniu), fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl źródło: kujawsko-pomorskie.pl

Skip to content